czwartek, 3 stycznia 2013

Kubuś Puchatek - Alan Alexander Milne

          Powiem od razu, że książkę jest bardzo trudno ocenić. Czytałam ja miliony razy, jest to moja ukochana powieść (razem na czele z "Małym Księciem"), która urzekła mnie całkowicie. Milne pokazał w tej książce swoją niesamowicie potężną inteligencję, mądrość i doświadczenie życiowe. No ale nie będę się rozwodzić nad tym już we wstępie. W końcu one nie są od tego.

          Ogólnie rzecz biorąc historia nie jest skomplikowana. Jest to zbiór opowiadań, o tym co przydarzyło się naszemu tytułowemu bohaterowi. Posiada on mnóstwo przyjaciół, którzy bardzo mu pomagają i są mu bardzo bliscy. Kubuś przeżywa potencjalnie dziwne przygody, które wydają się być zupełnie nierealne. Ale przecież wszystko może spotkać naszego kochanego Misia.

           Właściwie to nie wiem od czego zacząć. Uważam, że książka mówi sama za siebie i po prostu sama będzie umiała się obronić. Jest ponadczasowa, uniwersalna i nietuzinkowa. Sprawdza się w każdym środowisku. Trafia do ludzi we wszystkich krajach, niezależnie od płci, czy wieku. Niby wydaje się być książką dla dzieci, ale taka prawda, że wielu dorosłych mogłoby się z niej nauczyć wielu rzeczy. Tak na prawdę, powiedziałabym, że wielu dorosłych powinno ją przeczytać, bo mają spore braki w wychowaniu i poczuciu miłości, odpowiedzialności i przyjaźni. Ta książka uczy dosłownie wszystkiego. Trzeba ją jedynie odpowiednio odczytać. Żadne słowo nie zostało wypowiedziane przypadkowo. A raczej napisane. Wszystko, dosłownie wszystko ma jakiś głębszy sens, drugie dno. 

          Bohaterowie. Są doskonale stworzeni. Kubuś ze swoją głupotą jest szalenie uroczym wcieleniem dziecka, które dopiero uczy się życia. Prosiaczek jest zarazem uosobieniem niewinnej, strachliwej osóbki, którą trzeba przeprowadzić przez życie oraz wiernego przyjaciela, który potrafi pokonać swoje wszystkie słabości, aby pomóc. Krzysiu, to ktoś w rodzaju przewodnika, człowiek posiadający wrodzoną intuicję i inteligencję, ktoś od kogo wręcz bije wyjątkowość i szczerość. Sowa jest przemądrzałą, acz sympatyczną postacią, która co prawda jest wyniosła, ale suma summarum zawsze pomoże. Osiołek, to taki nieszczęśliwy filozof. Zawsze wzbudzał we mnie najsilniejsze przywiązanie i współczucie. Cały czas jest smutny i pokrzywdzony przez los, ale mimo wszystko stara się to przyjąć jak najlepiej i nie marudzi. Królik nic tylko stara się ukrywać przed Kubusiem. Mimo wszystko dobry z niego sąsiad. Kangurzyca i Maleństwo na początku wydają się być przerażające. Jednak potrafią wybaczyć wszystko swoim przyszłym przyjaciołom. Naprawdę zgrana z nich paczka. Każdy wzajemnie się doskonale uzupełnia. Służą sobie pomocą dosłownie w każdej sytuacji kryzysowej. 

          Opowieści o pszczołach, balonikach, parasolach są niesamowicie urzekające. Zdają się być tylko i wyłącznie poświęcone małym dzieciom. Jednak zawierają niesamowite przesłanie. Może się powtarzam, ale są to rzeczy, które trzeba kilkakrotnie powtórzyć, aby bardzo dobrze zapadły w pamięć. Milne jest szalenie inteligentnym, dobrym, szczerym i mądrym człowiekiem. Doskonale wiedział co robi. Napisał książkę dla dzieci. Piękną i tak dobrą, że stała się bardzo popularna dosłownie wszędzie. No ale ktoś tę książkę musi czytać tym dzieciom. Robią to ich rodzice, czyli w większości już dorośli ludzie. W ten sposób Milne sprawił, że książka chcąc nie chcąc przechodziła przez każde ręce. 

          Według mnie jest to książka, którą koniecznie trzeba przeczytać. Jest doskonała w każdym calu. Zawiera masę pięknych aforyzmów, które są cudowne w swej prostocie. Czasem to co łatwo przekazane jest najpiękniejsze. Taki jest właśnie "Kubuś Puchatek". Jego prawdziwą doskonałością jest to jak wieke wad posiadają same postacie. Książka jest idealna. Idealna. 

10/10

(Wybrałam cytaty co prawda nie z samego "Kubusia Puchatka", tylko z jego wszystkich historii, z którymi miałam okazję się spotkać). Wybaczcie, że jest ich tak dużo, ale po prostu nie mogłam się powstrzymać, przed dodaniem moich ulubionych. "– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?

– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika. ""– Puchatku?

– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś."


"Puchatek spojrzał na obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, że kiedy już się ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewą, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć."

15 komentarzy:

 1. Oczywiście, czytałam tę książkę w dzieciństwie. Już nie bardzo ją pamiętam..ale do tej pory jest dla mnie źródłem uroczych cytatów;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam te cytaty, ale nigdy nie czytałam tej książki, a jakąś inną opowieść o Kubusiu. Zawsze oglądałam tylko bajki o przygodach mieszkańców Stumilowego/Stuwiekowego lasu. :) Chyba czas nadrobić zaległości w czytaniu literatury, skoro tak bardzo polecasz. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak byłam dzieckiem, to wprost kochałam Kubusia Puchatka. Trochę nawet z tej miłości mi zostało ;) Moja ukochana książka, przy czym bardzo pouczająca.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kubuś Puchatek jako bajka i ksiażka - uwielbiam <3
  P.S Tak twoje skojarzenie trafne ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. To jedna z tych książek, którą każdy zna i którą trudno zrecenzować - właśnie z wcześniej wspomnianego powodu. Ty wybrnęłaś z tej próby obronną ręką ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam ją już kiedyś, ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tą bajkę i nawet teraz ją nieustannie oglądam razem z moją pociechą. Ponadto wiele naprawdę ciekawych cytatów zawiera ta książka, które urzekają swoim wymownym znaczeniem.

  OdpowiedzUsuń
 8. O! Powrót do przeszłości :3 "Kubuś Puchatek" to moja ulubiona książka z dzieciństwa i choć teraz pewnie znalazłabym w niej wiele lat, wpominam ją bardzo miło :)

  ps. Na moim blogu właśnie wystartował konkurs, w którym do wygrania "Giń" Hanny Winter.
  Szczegóły tutaj:
  http://ksiazka-na-kazdy-dzien.blogspot.com/2013/01/zimowy-konkursik-3.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam w dzieciństwie. Po takiej recenzji aż chce się wrócić do tej historii.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. 'Kubuś Puchatek'... uwielbiam te przesłania, które w bardzo łatwy sposób wyrażają to czego czasami nie można nazwać :) A i książka jest oczywiście bardzo fajna. Z przyjemnością jeszcze raz przypomnę sobie te historię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przypomniałaś mi beztroskie czasy dzieciństwa :) Muszę kupić tą książkę swojej córce.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam wielki sentyment do tej książki :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zgadzam się, że "Kubuś Puchatek" jest doskonały w każdym calu. Ja teraz jestem na etapie czytania innej książki A.A. Milne w całkiem innym gatunku i też jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 14. Mój Kuś, jak to mówię. :) Uwielbiam Stumilowy Las i jego mieszkańców. Milne stworzył coś nie bywałego i chylę mu za to czoła. :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. ;D